Links

 

 

 

 

 

 

2003 Competition Results

 

There were 218 entries

Best of Show judges:
Dave Berg

Dean Gundberg

Wayne Fehrenbach

Best of Show winner:

Steve Fletty, St Paul Homebrewers Club, Falcon Heights, MN - Russian Imperial Stout.

Great Pumpkin winner:

Steve Fletty, St Paul Homebrewers Club, Falcon Heights, MN - 16 Points tie broken by Best of Show

 

Judging the Best of Show

Hoppy Halloween Challenge 2003 Results:

Pale Lagers and Light Ales
1st Place - Wayne Simerly, Oma Hops, Omaha, NE, Cream Ale
2nd Place - Steve Fletty, St Paul Homebrewers Club, MN, Northern German Pilsener
3rd Place - Curt and Kathy Stock, St Paul Homebrewers Club, MN, Bohemian Pilsener

British Bitters
1st Place - Jeff Saranpaa, Cloudy Town Brewers, St Cloud, MN Ordinary Bitter
2nd Place - Gary Cathey, Carolina Brewmasters, Charlotte, NC Special or Best Bitter
3rd Place - Steve Leno, Prairie Homebrewing Companions, West Fargo, ND

Scottish Ales
1st Place - Susan Ruud & Ray Taylor, Prairie Homebrewing Companions Harwood, and Fargo, ND, Export 80
2nd Place - Curt and Kathy Stock, St Paul Homebrewers Club, MN, Export 80
3rd Place - Karl Gunderson, Prairie Homebrewing Companions, West Fargo, ND, Light 60

Pale Ales
1st Place - John Rathmell, Ann Arbor Brewers Guild, MI, India Pale Ale
2nd Place - Bill Lynch, Carolina Brewmasters, NC, American Pale Ale
3rd Place - John Rathmell, Ann Arbor Brewers Guild, MI American Pale Ale

Koelsch and Alt Bier
1st Place - Steve Fletty, St Paul Homebrewers Club, MN, Dusseldorf Altbier
2nd Place - Richard Kirn, Garden City, MI, Koelsch Style Ale
3rd Place - Al Boyce, mHba, St Louis Park, MN, Koelsch Style Ale

German Amber Lagers
1st Place - Rob Beck, Kansas City Biermeisters, Kansas City, MO, Oktoberfest/Maerzen
2nd Place - Michael Josephson, St Paul Homebrewers Club, Minneapolis, MN, Vienna Lager
3rd Place - Al Boyce, mHba, St Louis Park, MN, Oktoberfest/Maerzen

Brown Ale
1st Place - Mike Moranz, mHba, Bloomington, MN, Northern English Brown Ale
2nd Place - Gary Cathey, Carolina Brewmasters, Charlotte, NC, American Brown Ale
3rd Place - Steve Fletty, St Paul Homebrewers Club, Falcon Heights, MN, Mild

High Gravity Ales
1st Place - Steve Fletty, St Paul Homebrewers Club, Falcon Heights, MN, Russian Imperial Stout
2nd Place - Curt and Kathy Stock, St Paul Homebrewers, St Paul, MN, Strong Scottish Ale (Wee Heavy)
3rd Place - John Rathmell, Ann Arbor Brewers Guild, Ann Arbor, MI, Russian Imperial Stout

European Dark Lager
1st Place - Susan Ruud, Prairie Homebrewing Companions, Harwood, ND, Doppelbock
2nd Place - Dick Nilles, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND, Schwartzbier (Black Beer)
3rd Place - Perry Mertz, Prairie Homebrewing Companions, Fergus Falls, MN, Traditional Bock

Porters and Stouts
1st Place - Curt and Kathy Stock, St Paul Homebrewers Club, St Paul, MN, Oatmeal Stout
2nd Place - Al Boyce, mHba, St Louis Park, MN, Foreign Extra Stout
3rd Place - Jerry Dusich, Cloudy Town Brewers, St Cloud, MN, Brown Porter

German Wheat Beer
1st Place - Dick Nilles, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND, Berliner Weiss
2nd Place - Larry Nusbaum, Cloudy Town Brewers, Sauk Rapids, MN, Bavarian Weizen
3rd Place - Steve Piatz, mHba Eagan, MN, Bavarian Weizen

Strong Belgian Ales
1st Place - Karl Gunderson, Eric Swanson, and Dick Nilles, Prairie Homebrewing Companions, West Fargo & Fargo, ND, Trippel
2nd Place - Ray Taylor Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND, Belgian Strong Dark Ale
3rd Place - Al Boyce, mHba, St Louis Park, MN, Belgian Strong Golden Ale

Belgian and French Beers
1st Place - James Gebhardt, and Ray Taylor, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND, Fruit Lambic Style Ale
2nd Place - John Fahrer, Oma Hops, Omaha, NE, Straight (Unblended) Lambic Style
3rd Place - David Jones, Carolina Brewmasters, Charlotte, NC, Saison

Eclectic Beers
1st Place - Susan Ruud, Prairie Homebrewing Companions, Harwood, ND, Spice/Herb/Vegetable
2nd Place - Curt and Kathy Stock, St Paul Homebrewers Club, St Paul, MN, Smoked Beer Smoked Robust Porter
3rd Place - Joshua Johnson Kansas City Biermiesters, Liberty, MO, Fruit Beer-Foreign Extra Stout w/chocolate and Raspberries.

Mead and Cider
1st Place - James Gebhardt, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND, Metheglin
2nd Place - Susan Ruud, Prairie Homebrewing Companions, Harwood, ND ,Varietal Honey Traditional Mead
3rd Place - Mike Moranz, mHba Bloomington, MN, New England Style Cider

Halloween Theme Beer
1st Place - Mike Moranz, mHba Bloomington, MN, Old Jacks Terrrific Cyser
2nd Place - Al Boyce, Mhba, St Louis Park, MN, Monkey Nut Stout
3rd Place - Jerry Dusich, Cloudy Town Brewers, St Cloud, MN, Peter Peter Pumpkin Beater Ale




 

 

 

[Home] [Rules] [Competition Categories] [Results] [Banquet] [Sponsors]
[Prairie Homebrewing Companions]

 

webmaster@hoppyhalloween.com

Copyright 2010 Prairie Homebrewing Companions. All rights reserved.