Links

 

 

 

 

 

 

2004 Competition Results

 

There were over 170 entries

Best of Show judges:
Kris England -
BJCP National Level Judge

Kelly Keuhl - VP of Sales for Brewers Supply Group

Paul Sadosky - Co-Owner/Brewer, Great Northern Restaurant & Brewery, Fargo, ND

Best of Show winner:

Curt & Kathy Stock - Classic American Pilsner, St Paul Homebrewers Club,  St Paul MN

Great Pumpkin winner:

Curt & Kathy Stock, St Paul Homebrewers Club, St Paul MN 

 

Hoppy Halloween Challenge 2004 Results:

Pale Lager
1st Place - Curt & Kathy Stock, St. Paul Homebrewers Club, St. Paul, MN
2nd Place - Steve Fletty, St Paul Homebrewers Club, Falcon Heights, MN
3rd Place - Jerry & Tom Sadowski & Conrad Keibles, Brewers of South Suburbia, Crete, IL

Amber Lager
1st Place - Not awarded

2nd Place - Jeffery Swearengin, Fellowship of Oklahoma Ale Makers Tulsa, OK
3rd Place - Susan Ruud Prairie Homebrewing Companions Harwood, ND

Bock
1st Place - Al Boyce, Minnesota Home Brewers Association, St. Louis Park, MN
2nd Place - Al Boyce, Minnesota Home Brewers Association, St. Louis Park, MN
3rd Place - Susan Ruud, Prairie Homebrewing Companions, Harwood, ND

Hybrid Beer
1st Place - Steve Fletty St Paul Homebrewers Club, Falcon Heights, MN
2nd Place - Jason Huck, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND
3rd Place - Curt & Kathy Stock St. Paul Homebrewers Club, St. Paul, MN

English Ale
1st Place - Susan Ruud, Prairie Homebrewing Companions, Harwood, ND
2nd Place - Ray Taylor, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND
3rd Place - Karl Gunderson, Prairie Homebrewing Companions, West Fargo, ND

Scottish Ale
1st Place - Karl Gunderson & Ray Taylor PHC, West Fargo, ND
2nd Place - Steve Fletty, St Paul Homebrewers Club, Falcon Heights, MN
3rd Place - Jeffery Swearengin, Fellowship of Oklahoma Ale Makers, Tulsa, OK

American Pale Ale & IPA
1st Place - Al Boyce, Minnesota Home Brewers Association, St. Louis Park, MN
2nd Place - Curt & Kathy Stock, St. Paul Homebrewers Club, St. Paul, MN
3rd Place - Randall King, Plato Republic, Vancouver, WA

English Brown Ale & Porter
1st Place - Eddie Vandegrift, ZZ Hops, Lee's Summit, MO
2nd Place - Paul Dienhart, Minnesota Home Brewers Association, Minnetonka, MN
3rd Place - Curt & Kathy Stock, St. Paul Homebrewers Club, St. Paul, MN

Stout
1st Place - Susan Ruud & Ray Taylor, Prairie Homebrewing Companions, Harwood, ND
2nd Place - Thomas Eibner, Saint Paul Homebrewers Club, St. Paul, MN
3rd Place - Curt & Kathy Stock, St. Paul Homebrewers Club, St. Paul, MN

German Wheat Beer
1st Place - Rob Beck, Kansas City, MO
2nd Place - Paul Dienhart, Minnesota Home Brewers Associatio, Minnetonka, MN
3rd Place - Steve Piatz, Minnesota Home Brewers Association, Eagan, MN

Belgian, French & Sour Beer
1st Place - Dick Nilles, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND
2nd Place - Steve Fletty, St Paul Homebrewers Club, Falcon Heights, MN
3rd Place - Randall King, Plato Republic, Vancouver, WA

Belgian Strong Ale
1st Place - Jeffery Swearengin, Fellowship of Oklahoma Ale Makers, Tulsa, OK
2nd Place - Steve Piatz, Minnesota Home Brewers Association, Eagan, MN
3rd Place - Steve Piatz, Minnesota Home Brewers Association, Eagan, MN

Old Ale & Barleywine
1st Place - Scott Hewitt, Minnesota Home Brewers Association, New Brighton, MN
2nd Place - James Gebhardt, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND
3rd Place - Al Boyce, Minnesota Home Brewers Association, St. Louis Park, MN

Eclectic Beer
1st Place - Karl Gunderson & Ray Taylor Prairie Homebrewing Companions, West Fargo, ND
2nd Place - Ray Taylor & Susan Ruud Taylor, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND
3rd Place - Steve Piatz, Minnesota Home Brewers Association, Eagan, MN

Traditional & Fruit Mead
1st Place - Curt & Kathy Stock, St. Paul Homebrewers Club, St. Paul, MN
2nd Place - Jeffrey Cotton, St Paul Homebrewers Club, St. Paul, MN
3rd Place -  James Gebhardt, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND

Other Mead
1st Place - Ray Taylor Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND
2nd Place - Steve Piatz, Minnesota Home Brewers Association, Eagan, MN
3rd Place - James Gebhardt, Prairie Homebrewing Companions, Fargo, ND

Cider
1st Place - Paul Dienhart, Minnesota Home Brewers Association, Minnetonka, MN
2nd Place - Leo Vitt, Sidney, NE
3rd Place - Jeffrey Cotton, St Paul Homebrewers Club, St. Paul, MN

Halloween Theme Beer
1st Place - Al Boyce, Minnesota Home Brewers Association ,St. Louis Park, MN
2nd Place - Susan Ruud, Prairie Homebrewing Companions, Harwood, ND
3rd Place - Dennis Elrod, Fellowship of Oklahoma Ale Makers, Mcalester, OK

 

Judging Halloween Theme Beers



 

 

 

[Home] [Rules] [Competition Categories] [Results] [Banquet] [Sponsors]
[Prairie Homebrewing Companions]

 

webmaster@hoppyhalloween.com

Copyright 2010 Prairie Homebrewing Companions. All rights reserved.