Links

 

 

 

 

 

Results from Prior Years

2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007
2008 2009 2010 2011 2012 2013

 

 

2014 Competition Results

 

533 Entries

From 28 States

 

Best of Show - Beer:

Delano Stein - "#195 Braunbaum" a Brown Porter from Lakeville, MN with the St. Paul Homebrewers

 

Best of Show - Mead/Cider:

Eric Wentling - "Choke" an Other Fruit Melomel from Waconia, MN with the Jack of All Brews

 

Great Pumpkin winner:

Michael Wilcox from Wichita, KS with the Wichita Homebrewers Association

 

Fresh Killed Hops Beer:

Nick Kleven - "Hop Head’s Blood" from Forest Lake, MN with the Minnesota Home Brewer's Association

 

Halloween Theme Beer:

Laurie Daiken & Northern Ale Stars - "Monster Mash" from Duluth, MN with the Northern Ale Stars

 

Hoppy Halloween 2014 Sponsors

 

Hoppy Halloween Challenge 2014 Results:

 

 

Category 1: Light Lager (20 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Wayne Doucette
Glenview, IL

Lassified Lager

1B: Standard American Lager

River City Brewers

2nd

Shaun Niemeyer
Janesville, WI

Alchemy International Lager

1C: Premium American Lager

 

3rd

Michael Wilcox
Wichita, KS

Helles For Children

1C: Premium American Lager

Wichita Homebrewers Organization

 

 

Category 2: Pilsner (11 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Michael Wilcox
Wichita, KS

2013 HH First Loser!

2A: German Pilsner (Pils)

Wichita Homebrewers Organization

2nd

Mac Butcher
Tulsa, OK

Uber Alles

2A: German Pilsner (Pils)

Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)

3rd

Nathan Briscoe
Holden, MO

Mo Bo Pils

2B: Bohemian Pilsener

KC Biermeisters

 

 

Category 3: European Amber Lager (14 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Aaron Orwick
Eden Prairie, MN

Schulztoberfest 2014

3B: Oktoberfest/Marzen

 

2nd

Brett Glenna
Lakeville, MN

Vienna Lager

3A: Vienna Lager

 

3rd

Joe Lushine
Chaska, MN

Mockfest

3B: Oktoberfest/Marzen

Jack of All Brews

 

 

Category 4: Dark Lager (10 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Matt Stever
Elkhorn, WI

Schwarzwald

4C: Schwarzbier

Beer Barons of Milwaukee

2nd

Wayne Doucette
Glenview, IL

BlunderFest

4B: Munich Dunkel

River City Brewers

3rd

Tim Thomssen
Lincoln, NE

Drunkel Tim

4B: Munich Dunkel

Lincoln Lagers!

 

 

Category 5: Bock (9 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Michael Wilcox
Wichita, KS

Piatz Wanted "more Goat" So I Doubled It, Then Dry-Goated In Secondary. Expect A Call From PETA.

5C: Doppelbock

Wichita Homebrewers Organization

2nd

Casey Mussman
Mason City, IA

Doppelnator

5C: Doppelbock

IA/MN Society of Brewers (IAMNSOB)

3rd

Eric Sanders
Fargo, ND

My Bock, Not Your Bock!

5A: Maibock/Helles Bock

Prairie Homebrewing Companions

 

 

Category 6: Light Hybrid Beer (15 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Shaun Niemeyer
Janesville, WI

Alchemy Cream Ale

6A: Cream Ale

 

2nd

Chris Magnussen
Saint Michael, MN

Gelb Sprudelwasser

6C: Kolsch

River City Brewers

3rd

Chris Magnussen
Saint Michael, MN

Mad Cow Cream Ale

6A: Cream Ale

River City Brewers

 

 

Category 7: Amber Hybrid Beer (9 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Michael Wilcox
Wichita, KS

An Alternative To Hop Puns

7C: Dusseldorf Altbier

Wichita Homebrewers Organization

2nd

Amy Satterlund
Lenexa, KS

Alt School

7C: Dusseldorf Altbier

Kansas City Bier Meisters

3rd

Peter Polczynski
Tulsa, OK

Alternate Solution

7A: Northern German Altbier

Fellowship Of Oklahoma Alemakers

 

 

Category 8: English Pale Ale (17 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Michael Behrendt
Eden Prairie, MN

Tilted Whitbread

8B: Special/Best/Premium Bitter

Jack of All Brews / CRAZY

2nd

Jacob Schnabel
Annandale, MN

Albion ESB

8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)

BYOB

3rd

Nathan Hopper
Kansas City, MO

Ironic Mustache

8B: Special/Best/Premium Bitter

Missouri Mashers

 

 

Category 9: Scottish and Irish Ale (13 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Scot Schaar
Davenport, IA

Kilted Kraut

9E: Strong Scotch Ale

River's Edge Fermentation Society

2nd

Ben Schreiner
Wausau, WI

Old Riona

9E: Strong Scotch Ale

Bull Falls Homebrew Club

3rd

Nathan Briscoe
Holden, MO

Big Red

9D: Irish Red Ale

kc biermeisters

 

 

Category 10: American Ale (44 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Nathan Briscoe
Holden, MO

Pale Ale

10A: American Pale Ale

kc biermeisters

2nd

Michael Fagan & Connie Fagan
Edwards, MO

Space Junk Red

10B: American Amber Ale

K C Bier Meisters

3rd

Aric Daul
Lauderdale, MN

Little Wing

10C: American Brown Ale

St Paul Homebrewers Club

 

 

Category 11: English Brown Ale (12 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Eric Sanders & Tom Roan & Nancy Bowser
Fargo, ND

Southern English Brown

11B: Southern English Brown Ale

Prairie Homebrewing Companions

2nd

Casey Mussman
Mason City, IA

Miserable Mild

11A: Mild

IA/MN Society of Brewers (IAMNSOB)

3rd

Josh Welch
Prior Lake, MN

Lil Brown Beer

11C: Northern English Brown Ale

Jack of All Brews

 

 

Category 12: Porter (20 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Delano Stein
Lakeville, MN

#195 Braunbaum

12A: Brown Porter

St. Paul Homebrewers

2nd

Kevin Paul
Royal Oak, MI

Whoopinstick Porter

12C: Baltic Porter

C.R.A.F.T

3rd

Patrick Kealiher
Osage, IA

Robust Porter

12B: Robust Porter

Iowa/Minnesota Society of Brewers

 

 

Category 13: Stout (33 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Ron Fitch
Woodbury, MN

Russian Imperial Stout

13F: Imperial Stout

Saint Paul Homebrewers Club

2nd

Mac Butcher
Tulsa, OK

Soul Sacrifice

13F: Imperial Stout

Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)

3rd

Andrew Laidlaw
Golden Eagle, IL

Batch 35-III

13B: Sweet Stout

St Louis Brews

 

 

Category 14: India Pale Ale (IPA) (29 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Michael Fagan & Connie Fagan
Edwards, MO

Border War

14B: American IPA

K C Bier Meisters

2nd

Nathan Briscoe
Holden, MO

West Coast

14B: American IPA

kc biermeisters

3rd

Rodney Kibzey
Portland, OR

Free Hops

14B: American IPA

Oregon Brew Crew

 

 

Category 15: German Wheat and Rye Beer (16 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Josh Holbrook & Taylor Stevenson
Baxter, MN

11 O’Clock Flight

15A: Weizen/Weissbier

Blue Ox Brewers Society

2nd

Nathan Briscoe
Holden, MO

Weizenheimer

15A: Weizen/Weissbier

kc biermeisters

3rd

Tom Roan & Nancy Bowser
Fargo, ND

Wheat Penny Weizenbock

15C: Weizenbock

Prairie Homebrewing Companions

 

 

Category 16: Belgian and French Ale (38 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Paul Anderson
Plymouth, MN

Osculation

16C: Saison

 

2nd

Tom Roan & Nancy Bowser
Fargo, ND

Biere De Mars

16D: Biere de Garde

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Josh Welch
Prior Lake, MN

Saison Elsa

16C: Saison

Jack of All Brews

 

 

Category 17: Sour Ale (17 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Matt Corwin
Kansas City, MO

Tartmonger

17B: Flanders Red Ale

KC Biermeisters

2nd

Dick Nilles
Fargo, MN

Up A Kriek

17F: Fruit Lambic

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Sean Kampshoff
Minneapolis, MN

Apricot Lambic

17F: Fruit Lambic

MHBA

 

 

Category 18: Belgian Strong Ale (25 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Matt Corwin
Kansas City, MO

Lies I Tell About Wildlife

18E: Belgian Dark Strong Ale

KC Biermeisters

2nd

Steve Klicker
Dickinson, ND

Golden Strong

18D: Belgian Golden Strong Ale

Cloudy Town Brewers

3rd

Brian Stein
Allentown, PA

4 Paws

18E: Belgian Dark Strong Ale

Lehigh Valley Homebrewers

 

 

Category 19: Strong Ale (9 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Michael Sparr
Tulsa, OK

Oldie But Goody

19A: Old Ale

FOAM Tulsa,OK

2nd

Eric Wentling
Waconia, MN

EBW

19B: English Barleywine

Jack Of All Brews

3rd

Lash Chaffin
Lincoln, NE

LZ Barleywine

19C: American Barleywine

Lincoln Lagers

 

 

Category 20: Fruit Beer (11 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Amanda And Myles Burkemper
Overland Park, KS

The Michael

20A: Fruit Beer

Kansas City Bier Meisters

2nd

Tim Thomssen
Lincoln, NE

Raspberry Tart

20A: Fruit Beer

Lincoln Lagers!

3rd

Todd Rieck & Stacy Simon
La Crosse, WI

Raspberry Beret

20A: Fruit Beer

La Crosse Area Grain Enthusiasts and Related Specialties

 

 

Category 21: Spice/Herb/Vegatable Beer (19 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Keith Brady
Eden Prairie, MN

English Brown Coughee

21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Jack of All Brews

2nd

Eric Wentling
Waconia, MN

Hellesfire

21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Jack Of All Brews

3rd

Jeremy Parratt
Independence, MO

Jalapeno Creme Ale

21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

KC Bier Meisters

 

 

Category 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (22 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Brian Stein
Allentown, PA

Bourbon Barrel Stout

22C: Wood-Aged Beer

Lehigh Valley Homebrewers

2nd

Tom Roan & Nancy Bowser & Eric Sanders
Fargo, ND

Field Burn Rauchbier

22A: Classic Rauchbier

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Chris Magnussen
Saint Michael, MN

Bottom Of The Barrel

22C: Wood-Aged Beer

River City Brewers

 

 

Category 23: Specialty Beer (30 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Tom Roan &  Nancy Bowser
Fargo, MN

Patch Black

23A: Specialty Beer

Prairie Homebrewing Companions

2nd

Walker Wearne
Little Falls, MN

Imperial Lyme Wheat Ale

23A: Specialty Beer

Cloudy Town Brewers

3rd

Jon Morman
Independence, MO

Eis-Stout

23A: Specialty Beer

Missouri Mashers

 

 

Category 24: Traditional Mead (9 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Karl Liebmann
Wausau, WI

Mead Streak

24C: Sweet Mead

Bull Falls Home Brewers

2nd

John Rathmell
Ypsilanti, MI

Buckwheat Mead

24B: Semi-Sweet Mead

Ann Arbor Brewers Guild

3rd

Scot Schaar
Davenport, IA

Cause Cheap Is How I Feel

24B: Semi-Sweet Mead

River's Edge Fermentation Society

 

 

Category 25: Melomel (Fruit Mead) (17 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Eric Wentling
Waconia, MN

Choke

25C: Other Fruit Melomel

Jack Of All Brews

2nd

Paul Fowler
Becker, MN

The Quad

25C: Other Fruit Melomel

Chop & Brew

3rd

Amy Satterlund
Lenexa, KS

Stem & Berries

25C: Other Fruit Melomel

Kansas City Bier Meisters

 

 

Category 26: Other Mead (13 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Eric Wentling
Waconia, MN

Just Peachy

26C: Open Category Mead

Jack Of All Brews

2nd

Eric Wentling
Waconia, MN

Chipotle Mead

26A: Metheglin

Jack Of All Brews

3rd

Andrew Paulsen
Fargo, ND

Midnight Mead

26C: Open Category Mead

Prairie Homebrewing Companions

 

 

Category 27: Standard Cider and Perry (11 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Michael Wilcox
Wichita, KS

Bobbing For Medals

27A: Common Cider

Wichita Homebrewers Organization

2nd

Brian Phillips
Nora Springs, IA

Cider 2014

27A: Common Cider

 

3rd

Andrew Laidlaw
Golden Eagle, IL

Batch C10-L

27A: Common Cider

St Louis Brews

 

 

Category 28: Specialty Cider and Perry (12 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Michael Wilcox
Wichita, KS

I Liked Wilcox’s Cider Before Wilcox’s Cider Was Cool. He’s Way Too Mainstream Now And The Quality Suffers.

28D: Other Specialty Cider or Perry

Wichita Homebrewers Organization

2nd

Brett Glenna
Lakeville, MN

NE Cider

28A: New England Cider

 

3rd

Andrew Laidlaw
Golden Eagle, IL

Batch C12

28D: Other Specialty Cider or Perry

St Louis Brews

 

 

Category 29: Halloween Theme Beer (9 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Laurie Daiken & Northern Ale Stars
Duluth, MN

Monster Mash Halloween  Theme Beer Northern Ale Stars

2nd

Matthw Wambach
St Paul, MN

The Stake

Halloween Theme Beer

 

3rd

Johnathan Kissinger
Montara, CA

Toxic Man

Halloween Theme Beer

Worts of Wisdom

 

 

Category 31: Fresh Killed Hops (19 entries)

Place

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Nick Kleven
Forest Lake, MN

Hop Head’s Blood

31A: Fresh Killed Hops

Minnesota Home Brewer's Association

2nd

Aric Daul
Lauderdale, MN

Tossed Salad

31A: Fresh Killed Hops

St Paul Homebrewers Club

3rd

Todd Rieck
La Crosse, WI

Mayflower

31A: Fresh Killed Hops

La Crosse Area Grain Enthusiasts and Related Specialties




 

 

 

[Home] [Rules] [Competition Categories] [Results] [Banquet] [Sponsors]
[Prairie Homebrewing Companions]

 

webmaster@hoppyhalloween.com

Copyright © 2010-2014 Prairie Homebrewing Companions. All rights reserved.