Links

 

 

 

 

 

Results from Prior Years

2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007
2008 2009 2010 2011 2012 2013

2014

2015
2016 2017 2018

 

 

22nd Annual

Hoppy Halloween Challenge 2019

Dia de Muertos

 

 

512 Entries
from 23 states

 

 

Best of Show - Beer:
"Wynona's Beaver", an English Porter brewed by Bob Lever & Rick Brandvold from West Fargo, ND and the Prairie Homebrewing Companions

 

Best of Show - Mead/Cider:

"Really Sir That's Red Paint" a Stone Fruit Mead made by Thomas Coburn from St. Paul, MN and the St Paul Home Brewers

 

Great Pumpkin winner:

Jon Lewis & Tyler Mangin, Horace, ND with the Prairie Homebrewing Companions

   

Fresh Killed Hops Beer:

"Mayflower" made by Todd Rieck from La Crosse, WI with the La Crosse Area Grain Enthusiasts and Related Specialties

 

Halloween Theme Beer:

"The Fly" made by Al Boyce from St. Louis Park, MN and the Minnesota Home Brewers Association

 

Hoppy Halloween 2019 Sponsors

 

Hoppy Halloween 2019 Medals

 

 

Hoppy Halloween Challenge 2019 Results:

Category 1 - Light Lager (23 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Jesse Lott
Apple Valley, MN

Ryan Stack
St. Cloud, MN

4B: Festbier

Brew Tang Clan

2nd

Andrew Weaver
Wood River, IL

No, I Don't Want To Hold Your Beer.

4B: Festbier

 

3rd

Ryan Stack
St. Cloud, MN

Festbier

4B: Festbier

Cloudy Town Brewers

Category 2 - Pilsner (7 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Eric Martin
Lee's Summit, MO

Stodola

3A: Czech Pale Lager

Kansas City Bier Meisters

2nd

Peter Polczynski
Bixby, OK

3 Pillocks In A Pear Tree

5D: German Pils

Fellowship Of Oklahoma Alemakers

3rd

Ryan Stack
St. Cloud, MN

Czech Pilsner

3B: Czech Premium Pale Lager

Cloudy Town Brewers

Category 3 - European Amber Lager (23 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Aaron Orwick
Eden Prairie, MN

Schulztoberfest

6A: Marzen

2nd

Shane Kammerer
Shawnee, KS

When Will You Realize Vienna Waits For You

7A: Vienna Lager

Kansas City Bier Meisters

3rd

Jamye & Cody Naramore
Quenemo, KS

War Eagle!

6A: Marzen

Kansas City Bier Meisters

Category 4 - Dark Lager (9 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Travis Lott

Maple Grove, MN

Dunkel Duck

8A: Munich Dunkel

Brew Tang Clan

2nd

Mike & Stephanie Butler

Olathe, KS

Czech Me Out

3D: Czech Dark Lager

Kansas City Bier Meisters

3rd

Travis Lott

Maple Grove, MN

Jedi Mind Tricks Or Treat

2C: International Dark Lager

Brew Tang Clan

HM

Ryan Stack

St. Cloud, MN

Czech Dark Lager

3D: Czech Dark Lager

Cloudy Town Brewers

Category 5 - Bock (20 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Jason Huck
Fargo, ND

Eis, Eis, Baby, Too Cold, Too Cold

9B: Eisbock

Prairie Homebrewing Companions

2nd

Jeff Muse
St. Louis, MO

Instigator

9A: Doppelbock

St. Louis Brews

3rd

Andrew Friling
Shawnee, KS

Plan-O Dunkel

6C: Dunkels Bock

Johnson County Brewing Society

Category 6 - Light Hybrid Beer (14 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Jason Huck

Fargo, ND

Aj Cream Ale

1C: Cream Ale

Prairie Homebrewing Companions

2nd

Nicholas Benoit

St. Paul, MN

Pacifica Blonde Ale

18A: Blonde Ale

3rd

Jesse Lott

Apple Valley, MN

C.R.E.A.M.

1C: Cream Ale

Brew Tang Clan

Category 7 - Amber Hybrid Beer (10 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Jamye & Cody Naramore
Quenemo, KS

Rebel Without A Clue

2B: International Amber Lager

Kansas City Bier Meisters

2nd

Jeremy Goehring & Dustin Deisher

Lincoln, NE

Alt Life

7B: Altbier

Lincoln Lagers

3rd

Cody Cannon

Jenks, OK

Altbier

7B: Altbier

Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)

Category 8 - English Pale Ale (17 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Frank T Mitchell & Ryan Pfannenstiel

Pike Road, AL

Keeweepee

PRX5: New Zealand Pilsner

Formation Brewing Co

2nd

Darren Vaughn

Tulsa, OK

Ordinary Bitter

11A: Ordinary Bitter

Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)

3rd

Darren Vaughn

Tulsa, OK

Best Bitter

11B: Best Bitter

Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)

Category 9 - Scottish and Irish Ale (8 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Jon Lewis & Tyler Mangin

Horace, ND

Better Wee Than Heavy That's What Karl Says

17C: Wee Heavy

Prairie Homebrewing Companions

2nd

Dyon Harper

Blue Springs, MO

Lil' Scot

14A: Scottish Light

Kansas City Bier Meisters

3rd

Jamye & Cody Naramore
Quenemo, KS

Lucky 13

14C: Scottish Export

Kansas City Bier Meisters

Category 10 - American Ale (21 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Ryan Stack

St. Cloud, MN

American Brown

19C: American Brown Ale

Cloudy Town Brewers

2nd

Tom Roan & Nancy Bowser

Fargo, ND

Horns Up

18B: American Pale Ale

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Dustin Detar & Jon Caro

Fargo, ND

American Pale Ale

18B: American Pale Ale

Prairie Homebrewing Companions

Category 11 - English Brown and Mild (6 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Mike & Stephanie Butler

Olathe, KS

Dark Wild

13A: Dark Mild

Kansas City Bier Meisters

2nd

Joshua Boldt

Festus, MO

To Honor & Riches & Girls With No Britches

13A: Dark Mild

Jefferson County Home Brewers

3rd

Rob Mounts

Fargo, ND

Bbk

13B: English Brown Ale

Category 12 - Porter (22 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Bob Lever & Rick Brandvold

West Fargo, ND

Wynona's Beaver

13C: English Porter

Prairie Homebrewing Companions

2nd

Jason Huck & Tom Roan & Nancy Bowser

Fargo, ND

Cow Magnet

9C: Baltic Porter

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Eric Hegna & Andrew Hegna

Little Falls, MN

Porter

20A: American Porter

Category 13 - Stout (26 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Brian Burke
Big Lake, MN

Stout

20B: American Stout

2nd

Jamye & Cody Naramore
Quenemo,KS

Breakfast Of Champions

16A: Sweet Stout

Kansas City Bier Meisters

3rd

Ryan Stack
St. Cloud, MN

Imperial Stout

20C: Imperial Stout

Cloudy Town Brewers

Category 14 - American and Double IPA (22 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Mark Booth
New Market, MN

The Wingman

21A: American IPA

South Side Barley Crushers

2nd

Andrew Kjos
Ankeny, IA

Iowa IPA

21A: American IPA

Iowa Brewers Union

3rd

Tom Roan & Nancy Bowser
Fargo, ND

Tomahawk

21A: American IPA

Prairie Homebrewing Companions

Category 15 - Other IPA (14 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Mike & Stephanie Butler

Olathe, KS

Hazy Veil Ale

21B7: New England IPA

Kansas City Bier Meisters

2nd

Dustin Detar & Jon Caro

Fargo, ND

Brexit Tears

12C: English IPA

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Jeff Muse

St. Louis, MO

Frugality

21B4: Red IPA

St. Louis Brews

Category 16 - German Wheat and Rye (15 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Mac Butcher

Tulsa, OK

Weiss As A Sheet

10A: Weissbier

Fellowship of Oklahoma Alemakers (FOAM)

2nd

Mike & Stephanie Butler

Olathe, KS

Ryezenbock

10C: Weizenbock

Kansas City Bier Meisters

3rd

Mike Ouke

Pengilly, MN

Bockwheat X 2

10C: Weizenbock

Boreal Brewers

Category 17 - Belgian and French Ale (24 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Jesse Lott

Apple Valley, MN

Too Hot To Handle

25B: Saison

Brew Tang Clan

2nd

Corbin Rapp

Moorhead, MN

Dry Hopped Saison

25B: Saison

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Eric Martin

Lee's Summit, MO

Pale

24B: Belgian Pale Ale

Kansas City Bier Meisters

Category 18 - Sour Ale (20 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Aaron Orwick

Eden Prairie, MN

9:36 Sunset Sour

28B: Mixed Fermentation Sour Beer

2nd

Corbin Rapp

Moorhead, MN

Blueberry Sour Redux

28C: Wild Specialty Beer

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Eric Smith

St. Louis, MO

Ba Brett Saison With Raspberries

28C: Wild Specialty Beer

St. Louis brews

Category 19 - Belgian Strong Ale (25 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Tom Roan & Nancy Bowser

Fargo, ND

12

26D: Belgian Dark Strong Ale

Prairie Homebrewing Companions

2nd

Jon Lewis & Tyler Mangin
Horace, ND

Sinster Golden

25C: Belgian Golden Strong Ale

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Jamye & Cody Naramore

Quenemo, KS

Hello Darkness My Old Friend

26D: Belgian Dark Strong Ale

Kansas City Bier Meisters

Category 20 - Strong Ale (16 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Delano Stein
Lakeville, MN

Old Number 5

17D: English Barleywine

2nd

Darren Vaughn
Tulsa, OK

Santa 's Helper

17B: Old Ale

Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)

3rd

Preston Dolinger
Tarpon Springs, FL

Guarded British Strong Ale

17A: British Strong Ale

Pinellas Urban Brewers Guild

Category 21 - Fruit Beer (15 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Preston Dolinger
Tarpon Springs, FL

Neapolitan Stout

29C: Speciality Fruit Beer

Pinellas Urban Brewers Guild

2nd

Jon Lewis & Tyler Mangin
Horace, ND

Gin & Juice

PRX4: Catharina Sour

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Nick Shadel
Reading, PA

Shay Dfpf

29A: Fruit Beer

Berks County Homebrew Club

Category 22 - Spice/Herb/Vegetable Beer (17 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Gary Elliott

Bixby, OK

Rhubarb Gose

30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)

2nd

Mark Pennick & "Spot Me, Mexico Will Pay!"
Denver, CO

Tremendous Wall Green Chili Agave Wheat

30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Brew Crew

3rd

Ryan Pfannenstiel & Frank T Mitchell

Pike Road, AL

Saban Spit

30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Formation Brewing Company

Category 23 - Smoke Flavored/Wood Aged Beer (20 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Jon Lewis & Tyler Mangin
Horace, ND

Woody's Last Dance

33B: Specialty Wood-Aged Beer

Prairie Homebrewing Companions

2nd

Mike & Stephanie Butler
Olathe, KS

Barrel Project 2.0

33B: Specialty Wood-Aged Beer

Kansas City Bier Meisters

3rd

Andrew Weaver
Wood River, IL

Smokey

6B: Rauchbier

HM

Travis Lott & Mike Milne, Ryan Regan, Jesse Lott, Akash Batra

Maple Grove, MN

All In Together Now

6B: Rauchbier

Brew Tang Clan

Category 24 - Specialty Beer (26 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Jon Lewis & Tyler Mangin

Horace, ND

Polski Szampan

27A2: Piwo Grodziskie

Prairie Homebrewing Companions

2nd

Tom Roan & Nancy Bowser

Fargo, ND

Red Ninja

34C: Experimental Beer

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Preston Dolinger

Tarpon Springs, FL

French Toast Brown Ale

34C: Experimental Beer

Pinellas Urban Brewers Guild

Category 25 - Traditional Mead (7 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Scott Kurtz
Richmond Heights, MO

Desert Gold

M1C: Sweet Mead

St. Louis Brews/STL Brewminati

2nd

Jeremy Goehring & Dustin Deisher
Lincoln, NE

Jiggly Puff And Stuff

M1C: Sweet Mead

Lincoln Lagers

3rd

Mac Butcher
Tulsa, OK

Mesquito Bite

M1C: Sweet Mead

Fellowship of Oklahoma Alemakers (FOAM)

Category 26 - Fruit Mead (22 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Thomas Coburn

St. Paul, MN

Really Sir That's Red Paint

M2D: Stone Fruit Mead

St Paul Home Brewers

2nd

Ryan Schenian

Woodbury, MN

Wake Up Dead

M2C: Berry Mead

Primary Fermenters

3rd

Christopher Skottegard

Burnsville, MN

A Bloody Mess

M2E: Melomel

South Side Barley Crushers

Category 27 - Spice and Specialty Mead (14 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Kevin Wojdak
Elk Grove Village, IL

Far East Flair

M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead

Urban Knaves of Grain (UKG)

2nd

Mac Butcher
Tulsa, OK

Chiles Up My Spine!

M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead

Fellowship of Oklahoma Alemakers (FOAM)

3rd

Jon Lewis & Tyler Mangin
Horace, ND

Karl's Great Fireball's!

M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead

Prairie Homebrewing Companions

Category 28 - Standard Cider and Perry (8 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Dustin Detar, Derek Olson, Markus Krueger
Fargo, ND

Deicider

C1A: New World Cider

Prairie Homebrewing Companions

2nd

Eric Smith
St. Lous, MO

Cider

C1A: New World Cider

St. Louis brews

3rd

Shane Kammerer

Shawnee, KS

It's No Wilcox, But It's Okay

C1A: New World Cider

Kansas City Bier Meisters

Category 29 - Specialty Cider and Perry (18 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Preston Dolinger

Tarpon Springs, FL

You're My Boy Blue!

C2B: Cider with Other Fruit

Pinellas Urban Brewers Guild

2nd

Nick Shadel

Reading, PA

Shady's Cherry Cider

C2B: Cider with Other Fruit

Berks County Homebrew Club

3rd

Nick Shadel

Reading, PA

Eat That Peach - Stonefruit Cider

C2B: Cider with Other Fruit

Berks County Homebrew Club

HM

Kevin Wagner

Stilwell, KS

Thunder Bunker Cider

C2B: Cider with Other Fruit

Kansas City Bier Meisters

Category 30 - Halloween Theme Beer/Mead/Cider (7 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Al Boyce

St. Louis Park, MN

The Fly

35A: Halloween Theme Beer/Mead/Cider

Minnesota Home Brewers Association

2nd

Jeremy Rott

Olathe, KS

Oreo's N Beer

35A: Halloween Theme Beer/Mead/Cider

Johnson County Brew Society

3rd

Josh Mahoney

White Bear Township, MN

Drunken Scorpion

35A: Halloween Theme Beer/Mead/Cider

Minnesota Homebrewers Association

Category 31 - Fresh Killed Hops Beer (16 entries)

Place

Brewer

Entry Name

Style

Club

1st

Todd Rieck

La Crosse, WI

Mayflower

36A: Fresh Killed Hops Beer

La Crosse Area Grain Enthusiasts and Related Specialties

2nd

Dustin Detar & Derek Olson

Fargo, ND

Brütäl IPA

36A: Fresh Killed Hops Beer

Prairie Homebrewing Companions

3rd

Vincent Rokke

Fargo, ND

Wet Viking

36A: Fresh Killed Hops Beer

Prairie Homebrewing Companions


   

 

Hoppy Halloween 2019 medals and awards 



 

 

 

[Home] [Rules] [Competition Categories] [Results] [Banquet] [Sponsors]
[Prairie Homebrewing Companions]

 

webmaster@hoppyhalloween.com

Copyright © 2019 Prairie Homebrewing Companions. All rights reserved.